Jesteś w: Strona główna >> Budownictwo >>


W 2009 powstanie 240 km dróg ekspresowych i autostrad

Zgodnie z szacunkami podanymi przez Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w 2009 roku w Polsce zostanie wybudowane 91,6 km autostrad oraz 145,6 km dróg ekspresowych i obwodnic. Ilość ta jest zbliżona do bieżącego roku, w którym nasza infrastruktura drogowa powiększyła się o 242,9 km dróg ekspresowych i autostrad.

Przyszłoroczny budżet wyniesie ponad 30 mld zł i będzie dwukrotnie większy od tegorocznego. W chwili obecnej rozpisane są już zadania na kwotę 28 mld złotych z czego ok. 40% środków będzie wydane na autostrady.

Wśród planowanych do oddania w 2009 roku autostrad, dróg ekspresowych i obwodnic znajdą się między innymi: 2,2 km odcinek węzła Sośnica na autostradzie A1, ponad 15 kilometrowy odcinek A1 pomiędzy Sośnicą a Bełkiem,  prawie 52 km odcinek A4 (Zgorzelec - Wykroty - Krzyżowa) oraz 22,6 km autostrady A4 na odcinków Kraków - Szarów. Ponadto powstanie 145,6 km dróg ekspresowych.

Obecnie trwają prace przy budowie 538 km nowych dróg: 219 km autostrad, 180 km dróg ekspresowych i 139 km obwodnic. GDDKiA poinformowała również, że finalizowane są negocjacje na budowę 270 km autostrad w ramach Partnerstwa Publiczno - Prywatnego (A1 Stryków - Pyrzowice ok. 180 km, A2 Stryków - Konotopa ok. 90 km).

Ostatnią inwestycją, która zostanie oddana w 2008 roku będzie "autostradowa" obwodnica Strykowa licząca 1,7 km, której oficjalne otwarcie zaplanowano na poświąteczny poniedziałek.

Z danych udostępnionych prze Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad dowiadujemy się również, że w 2008 roku rozstrzygnięto 32 przetargi których wartość opiewa na kwotę 14,7 mld zł. W toku pozostają w 23 duże inwestycje o łącznej długości 250 kilometrów. Do końca br. roku ma zostać ogłoszone 10 przetargów na duże inwestycje, natomiast w pierwszym półroczu 2009 roku kolejne 31.

GDDKiA przyznała, że do maja 2012 roku (termin rozpoczęcia Euro 2012) najprawdopodobniej nie uda się oddać do użytku wszystkich zaplanowanych dróg, które obejmował program na lata 2008-2012. W planie było wybudowanie 900 km autostrad i 2100 km dróg ekspresowych. Pocieszającym jest jednak fakt, iż niezrealizowane założenia (około 900 km dróg - w większości ekspresowych) będą kontynuowane w następnych latach. Całość opiewającego na 121mld zł. programu 2008-2012 ma zostać zrealizowana do 2015 roku.

Fot: Ministerstwo Infrastruktury - S22 Elbląg-Grzechotniki


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org