Jesteś w: Strona główna >>


Kto kupuje mieszkania w Warszawie

W zeszłym roku mieszkania w stolicy kupowały głównie osoby w wieku 26-35 lat pochodzące spoza Warszawy. Zdecydowana większość nabywców legitymowała się wyższym wykształceniem i była tzw. singlami, a podstawowym kryterium wyboru była dla nich lokalizacja.
 
Czy w tym roku, ze względu na sytuację na rynku finansowym i atrakcyjność oferty kredytów z państwową dopłatą, nowe mieszkania kupować będą przede wszystkim młode małżeństwa? Czy cena lokalu będzie miała decydujące znaczenie?

Po zażegnaniu kryzysu zaufania w sektorze bankowym i obniżeniu stóp procentowych sytuacja na rynku finansowym stabilizuje się. Kondycja ekonomiczna potencjalnych nabywców mieszkań w stolicy jest wciąż bardzo dobra. Bezrobocie w Warszawie spadło w sierpniu 2008 do poziomu 2,1 proc. a średnie wynagrodzenie wyniosło 4 179 zł i było o 32 proc. wyższe niż średnia krajowa oraz o 12,5 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2007 roku.

Kto kupuje mieszkania?

Z badań firmy doradczej Reas wynika, że niemal 60 proc. osób deklarujących chęć nabycia mieszkania w Warszawie stanowią ludzie młodzi w wieku 26-35 lat, mieszkający w Warszawie od 6 lat lub dłużej. Prawie co czwarty potencjalny nabywca ma 18-25 lat i mieszka tu krócej niż 5 lat. Aż 75 proc. zainteresowanych zakupem mieszkań posiada wyższe wykształcenie. Większość kupujących to single. Jeśli są osobami młodymi poszukują małego mieszkania, a osoby starsze szukają komfortowego lokalu o dużej powierzchni. Jedynie co piąty nabywca ma dzieci.

Jakie mieszkania są poszukiwane?

Niezmiennym powodzeniem wśród kupujących cieszy się Mokotów. Raport - Polski Rynek Mieszkaniowy 2008 firmy Emmerson wskazuje, że potencjalni nabywcy najchętniej kupiliby mieszkania znajdujące się na terenie Mokotowa 30,9 proc., Śródmieścia 27,9 proc., Ursynowa 18,0 proc., Żoliborza 18,8 proc i Woli 12,4 proc. Przy czym zainteresowanie Wolą wzrosło w II kw. 2008 roku o prawie 20 proc. w stosunku do I kw. Zwiększenie się popularności dzielnicy wśród klientów potwierdza Grzegorz Barbachowski, prezes firmy Home Invest budującej osiedle Wola Prestige przy ulicy Jana Kazimierza – Nie bez powodu Wola jest czwartą, po Wilanowie, Białołęce i Bemowie dzielnicą, w której buduje się najwięcej mieszkań przypadających na 1.000 mieszkańców. Jej głównym atutem jest lokalizacja. Z wyliczeń analityków z firmy Emmerson wynika też, że po Białołęce to właśnie Wola, Bemowo i Mokotów może się pochwalić najkrótszym (17 lat) przewidywanym okresem zwrotu zainwestowanego kapitału w zakup mieszkania - komentuje.
Największą popularnością wśród klientów cieszą się mieszkania o powierzchni 40-59 mkw. Średnia powierzchnia poszukiwanego mieszkania w stolicy wynosi 58,1 m2, a średnia liczba pokoi to 2,33.

Kryteria wyboru
Najważniejszych czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania jest dla nabywców lokalizacja. Na drugim miejscu znalazł się standard budynku, a na kolejnym rozkład mieszkania. Wyniki badania przeprowadzonego we wrześniu 2008 r. przez CB Richard Ellis i Murator EXPO pokazują, że cena jest dopiero czwartym aspektem branym pod uwagę przez kupujących. Mniej istotna okazała się też bezpośrednia okolica budynku.
Dla zdecydowanej większości nabywców podstawowe znaczenie przy wyborze mieszkania ma dostępność komunikacyjna. Dla 37 proc. badanych pierwszoplanowym kryterium wyboru lokalizacji jest dostępność środków komunikacji miejskiej, a dla 17 proc. łatwy dojazd samochodem. Istotne znaczenie dla 14 proc. ankietowanych ma bliskość centrum miasta, a dla 9 proc. zielonych terenów rekreacyjnych.
Tak było dotychczas. Czy w 2009 roku ze względu na obecne realia przyznawania kredytów hipotecznych kryteria te ulegną przewartościowaniu? Na pewno wiele osób będzie chciało skorzystać z kredytu z państwową dopłatą, a tym samym najbardziej interesujące dla nabywców w Warszawie będą mieszkania w mieszczącej się w limicie tej pożyczki cenie 7143 zł za mkw. Ze względu na ograniczenie wysokości udzielanych pożyczek i obniżenie zdolności kredytowej większym powodzeniem będą cieszyć się tańsze i mniejsze lokale. A jeśli czynnikiem decydującym o wyborze mieszkania będzie nadal lokalizacja, to ściśle związana z ceną lokalu.
Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org