Jesteś w: Strona główna >> Encyklopedia >> P


Wybierz hasła na literę:
lub wpisz szukane hasło:

Podbudowa

Podbudowa jest to podziemna część konstrukcji znajdująca się poniżej poziomu terenu lub innego określonego poziomu. Zadaniem podbudowy jest przenoszenie obciążeń bezpośrednio na podłoże. W budownictwie mieszkaniowym spotykamy się z podbudową z chudego betonu - chudziak.

W drogownictwie podbudową nazywamy dolną część nawierzchni służącą do przenoszenia obciążeń od ruchu na podłoże. Podbudowa może składać się z podbudowy zasadniczej oraz podbudowy pomocniczej. W przypadku wzmacniania nawierzchni istniejącą nawierzchnię uważa się za podbudowę. Podbudowa zasadnicza jest to górna część podbudowy której zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej nośności, może ona zawierać warstwę wzmacniającą (zadaniem warstwy wzmacniającej jest wzmocnienie już istniejącej nawierzchni lub zapewnienie odpowiedniej nośności dla bardzo ciężkiego ruchu) oraz warstwę wyrównawczą, której zadaniem jest wyrównanie nierówności podbudowy lub profilu istniejącej nawierzchni. Podbudowa pomocnicza stanowi dolną część podbudowy, jej zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie nawierzchni przed działaniem wody, mrozu oraz przenikania cząstek podłoża. Podbudowa pomocnicza może również zawierać warstwę mrozoochronną, odsączającą (odprowadzającą wodę przedostają się do nawierzchni) i odcinającą (uniemożliwiającą przenikanie cząstek do warstwy leżącej powyżej). Podbudowa pomocnicza spełnia również funkcje nośne nawierzchni. Pomiędzy warstwami nawierzchni znajduję się tzw. warstwa poślizgowa. Zadaniem warstwy poślizgowej jest umożliwienie rozdzielanym przez nią warstwom niezależnych ruchów poziomych.

Kilka rodzajów podbudów: podbudowa z gruntu stabilizowanego cementem, podbudowya z tłucznia klinowanego klińcem, podbudowa z mieszanek mineralnych o ciągłym uziarnieniu, stabilizowanych mechanicznie.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org