Jesteś w: Strona główna >> Encyklopedia >> E


Wybierz hasła na literę:
lub wpisz szukane hasło:

Eksedra

Eksedra jest to otwarta, półokrągła nisza z biegnącą niekiedy po jej wewnętrznym obwodzie ławą, stosowana od starożytności jako element architektoniczny. W starożytnej Grecji stosowano eksedry w domach mieszkalnych, gimnazjonach i palestrach jako zakończenie perystylu; w starożytnym Rzymie jako element term, stadionów i teatrów, a także jako samodzielne budowle, ozdobione niszami i posągami.

W świątyniach starochrześcijańskich eksedra stanowiła początkowo przestrzenną oprawę tronu biskupa i ławy jego asysty, później przekształciła się w absydę. Często stanowiła element centralnych kościołów w Bizancjum, Gruzji i Armenii. W budowlach świeckich wykorzystywano eksedrę do sytuowania w niej tronu możnowładcy, a w okresie odrodzenia stanowiła w salach balowych pomieszczenie kapeli. W wieku XVIII i XIX eksedrą nazywano budowaną w parkach i ogrodach półkolistą niszę, kolumnadę lub pergolę z ławą kamieni biegnącą łukiem po jej wewnętrznym obwodzie. Taka budowla ogrodowa stanowiła zazwyczaj akcent jakiegoś punktu widokowego lub wizualne zamknięcie alei.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org