Jesteś w: Strona główna >> Budownictwo >>


Podpisano pierwsze umowy w Programie Rozwój Polski Wschodniej

Rektorzy czterech lubelskich uczelni podpisali z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowy na realizację inwestycji w zakresie infrastruktury dydaktycznej oraz naukowo - badawczej w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013.

Łączna wartość projektów realizowanych przez wymienione uczelnie wyniesie ok. 176 mln zł, z czego dofinansowanie stanowić będzie około 143 mln zł. W ramach realizacji projektu Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II otrzyma 26 mln zł, które przeznaczy na budowę nowego gmachu naukowo-dydaktyczny Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego dla kierunku biotechnologii.

Z kolei Politechnika Lubelska za otrzymane 28,93 mln zł rozbuduje Wydział Inżynierii Budowlanej i Sanitarnej. W ramach inwestycji uczelnia ma zamiar zmodernizować i rozbudować infrastrukturę informatyczną oraz laboratoryjną wydziału. Ponadto wszystkie sale dydaktyczne i pomieszczenia biurowe zostaną umeblowane oraz wyposażone w instalację alarmową.

Uniwersytet Medyczny wybuduje Wydział Farmaceutyczny, którego powierzchnia wyniesie prawie 10 tys. m2. Nowy budynek będzie siedzibą katedr i zakładów: Biologii z Genetyką, Immunologii Klinicznej, Bromatologii, Chemii Nieorganicznej, Farmakologii z Farmakodynamiką, Chemii Medycznej, Syntezy i Technologii Medycznej Środków Leczniczych, Chemii Organicznej, Chemii Fizycznej, Chemii Analitycznej i Samodzielnej Pracowni Chromatografii Planarnej. Koszt projektu oszacowano na 51,83 mln zł.

Największa z lubelskich Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zrealizuje 2 projekty, których łączna wartość przekroczy 69 mln zł. Pierwszym projektem jest budowa i wyposażenie budynku Instytutu Wydziału Biologii i Nauki o Ziemi. Drugi z projektów to budowa Instytutu Informatyki, wraz z pracowniami komputerowymi oraz salami wykładowymi. Projekt obejmuje również wybudowanie specjalnych łączników, które pozwolą na stworzenie kompleksu naukowego, w skład którego wejdą Instytut Informatyki oraz Wydziału Matematyki i Fizyki.

W sumie w ramach Programu Rozwój Polski Wschodniej na wsparcie budowy infrastruktury uczelni przeznaczono 337 mln EUR z EFFR. Wsparciem objętych zostanie 26 projektów na 21 uczelniach. W województwie lubelskim zrealizowanych zostanie 9 projektów na łączną kwotę 77,27 mln EUR z EFRR.

Wsparcie przekazane dla uczelni ma za zadanie poprawę infrastruktury edukacyjnej służącej prowadzeniu działalności dydaktycznej na poziomie wyższym na kierunkach technicznych i matematyczno – przyrodniczych, lub innych,  ważnych z punktu widzenia rozwoju regionu i jego gospodarki.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org