Jesteś w: Strona główna >> Budownictwo >>


Rusza budowa Baltic Areny

W poniedziałek ruszył pierwszy etap budowy Gdańskiej areny przeznaczonej na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 roku. W uroczystym rozpoczęciu robót uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Adam Giersz.Koszt budowy nowego stadionu ma wynieść 600 milionów złotych, z czego 144 miliony będą pochodziły z budżetu państwa, a pozostała kwota z budżetu miasta oraz z kredytu zaciągniętego przez gminę bądź z emisji obligacji.Cała inwestycja zakończy się pod koniec 2010 roku. Na obiekcie rozegrane zostaną trzy mecze w grupie i ćwierćfinał Euro-2012. Podczas uroczystości pierwszą symboliczną łyżkę ziemi zebrał koparką sam prezydent Gdańska pan Paweł Adamowicz.

Pierwsze sześć miesięcy prac przeznaczono na wymianę i wzmocnienie gruntu, na którym stanie stadion. Ilość szacowanej do wywiezienia ziemi wynosi około 800 tysięcy metrów sześciennych, natomiast w jej miejsce należy nawieźć około 1miliona metrów sześciennych piasku. Jednakże, zgodnie z zapewnieniami wykonawcy istnieje szansa, że przy dobrej pogodzie prace te zostaną zakończone przed czasem.

Stadion będzie miał długość 227 m, 194 m szerokości i 45 m wysokości. Konstrukcję dachu podtrzymywały będą 82 stalowe przęsła, o wadze 66 ton każde. Sam dach wykonany zostanie z płyt poliwęglanowych w 6 odcieniach bursztynu. Nie tylko bryła stadionu nawiązywać będzie do bursztynu, również ławki oraz zadaszenia kas i parkingów rowerowych będą miały zaokrąglone kształty, nawiązujące do jantaru.

Wokół stadionu zlokalizowane będą dwie promenady o łącznej powierzchni 16 tys. m. kw. Na płytę boiska prowadzić będą 4 tunele. Stadion, wraz z obiektami towarzyszącymi zajmie powierzchnię 34 hektarów. Wyposażony będzie w 22 klatki schodowe i 7 wind. Będzie miał 7 poziomów nadziemnych i jeden podziemny. Na stadionie będzie mogło zasiąść 44 tysiące widzów, a 1500 miejsc przewidziano dla VIP-ów. Przystadionowe parkingi pomieszczą 1800 samochodów osobowych oraz 160 autokarów. Odległość od linii autowej od pierwszego rzędu trybun wynosić będzie od 6 do 10 metrów. Całkowity czas ewakuacji widzów z trybun nie przekroczy 8 minut. Poziom oświetlenia płyty boiska wyniesie 2000 luxów.

Projektanci stadionu zadbali również o otoczenie i ekologię. Na parkingach zostanie posadzone 1600 metrów żywopłotów, projekt obejmuje ponadto posadzenie 216 drzew takich jak: klon, jawor, olsza czarna, brzoza omszona, grab pospolity, jesion wyniosły czy ambrowiec amerykański. Deszczówka zbierana będzie do specjalnego zbiornika o pojemności dwóch i pół tysiąca metrów sześciennych i posłuży do podlewania murawy stadionu oraz zasilania toalet.

Docelowo stadion przeznaczony będzie nie tylko do organizowania imprez sportowych lecz również do przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów, które będą się odbywać w salach VIP-owskich.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org