Jesteś w: Strona główna >>


Świadectwo energetyczne nie będzie niezbędne przy akcie notarialnym

Według Rady Izby Notarialnej w Warszawie świadectwa energetyczne nie będą niezbędne podczas spisywania aktu notarialnego. Zdaniem Rady zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo budowlane, wchodzącą w życie z dniem 1 stycznia 2009, notariusze nie mają obowiązku sprawdzania czy sprzedający posiada świadectwo energetyczne.

Obowiązek posiadania świadectw energetycznych dla lokali i budynków nałożyła na nas dyrektywa energetyczna unii europejskiej. Jednakże, nowe przepisy ustawy Prawo budowlane nie przewidują żadnych sankcji zarówno wobec notariuszy jak i stron umowy w przypadku wynajmu czy sprzedaży lokalu (budynku) nie posiadającego świadectwa energetycznego.

W takiej sytuacji świadectwo energetyczne nie będzie dokumentem niezbędnym do sporządzenia aktu notarialnego, a sami notariusze nie będą utrudniali przeprowadzenia transakcji w przypadku stwierdzenia jego braku. 

Zgodnie z zapisami  ustawy Prawo budowlane, nabywcy budynku lub lokalu świadectwo energetyczne powinno zostać udostępnione. Nie oznacza to jednak, że transakcja nie dojdzie do skutku w przypadku braku świadectwa. Tym samym, to w interesie kupującego leży, aby sprzedawca nieruchomości okazał mu aktualne świadectwo energetyczne. Świadectwo energetyczne może być bowiem, ważnym czynnikiem wpływającym na cenę umowy, gdyż zawarte w nim informacje w znacznym stopniu świadczą o przyszłym ekonomicznym aspekcie zawieranej transakcji kupna lub najmu. Należy jednocześnie pamiętać, że w świadectwach energetycznych zawarta będzie informacja ile energii zużywa budynek lub lokal, a co za tym idzie jakie są koszty jego eksploatacji. Świadectwo energetyczne będzie jednocześnie dokumentem niezbędnym inwestorowi przy oddawaniu budynku do użytku.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org