Jesteś w: Strona główna >>


Świadectwa energetyczne - co, jak, kiedy?

Zgodnie z wchodzącymi od pierwszego stycznia 2009 roku przepisami, aby sprzedać lub wynająć budynek trzeba będzie mieć świadectwo energetyczne. Do chwili obecnej nie wiadomo, ile osób będzie miało uprawnienia do ich wystawiania, ile takie świadectwo będzie kosztowało, jakie będą kary za sprzedaż lub wynajem lokalu bez dokumentu oraz kto będzie sprawował kontrolę nad osobami wystawiającymi świadectwa, a co za tym idzie nad ich faktyczną przydatnością i jakością.

Biorąc pod uwagę te wszystkie niewiadome, możemy być niemal na 100% pewni, iż po nowym roku na rynku nieruchomości zapanuje chaos. Obowiązek wprowadzenia świadectw energetycznych, które pokażą klasę energetyczną domu lub mieszkania nałożyła na Polskę i inne kraje unii obowiązująca od stycznia unijna dyrektywa 2002/91/WE mająca promować oszczędzanie energii. Świadectwo ma określać zapotrzebowanie na energię w skali roku i odpowiednio klasyfikować budynek lub lokal. Przy określaniu zapotrzebowania na energię ma być uwzględniana energia potrzebna na ogrzewanie, oświetlenie czy podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Obowiązkiem posiadania świadectwa energetycznego mają być objęte wszystkie nowo oddawane do użytku budynki, jak również sprzedawane czy wynajmowane lokale użytkowe. Świadectwa mają być ważne przez okres 10 lat od daty wystawienia.

Plusy i minusy
W obecnej chwili zdaje się, że górą są jednak minusy. Jako plus można uznać fakt, iż jako wynajmując lub kupując mieszkanie czy dom, będziemy mieli większą wiedzę na temat ekonomicznych aspektów inwestycji. Będzie nam łatwiej przewidzieć ewentualne koszty eksploatacji obiektu. Jednakże biorąc pod uwagę niedociągnięcia powstałe przy wprowadzaniu świadectw, przynajmniej na początku należy tę wiedzę traktować jako wskazówkę a nie pewnik. Obowiązek posiadania świadectw to również dodatkowe koszty dla wynajmujących czy sprzedających i również tutaj nie należy się łudzić, że koszty weźmie na siebie deweloper czy wynajmujący. Kolejnym problemem jest fakt, iż na początku nikt nie będzie miał świadectwa, więc od nowego roku szykuje się nam chwilowy przestój w oddawaniu do użytku nowych budynków. Nieuregulowana sytuacja odnośnie posiadania świadectw utrudni również zawieranie umów notarialnych, nie wiadomo czy notariusz będzie miał prawo do spisania aktu notarialnego bez aktualnego świadectwa. Również kupujący będzie mógł odstąpić od umowy lub domagać się zadośćuczynienia na drodze sądowej w przypadku gdy druga strona nie przedstawi świadectwa energetycznego. Dość prawdopodobne jest, że instytucje finansowe uzależnią przyznanie kredytu mieszkaniowego od tego, czy dany lokal posiada świadectwo energetyczne. 

Świadectwa  energetyczne to nie tylko problem deweloperów, ale również samorządów. Samorządy bowiem sprzedają i wynajmują setki tysięcy lokali rocznie, a wszystkie one będą musiały mieć certyfikat energetyczny.

Brak dokładnych uregulowań prawnych, brak osób uprawnionych i przeszkolonych w wystawianiu świadectw (Ministerstwo nie wyznaczyło terminów egzaminów, a piersi absolwenci studiów podyplomowych ukończą naukę dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.) to tylko niektóre z czekających nas problemów. Niewiadomą pozostaje również kwota jaką za świadectwo trzeba będzie zapłacić. Szacunkowe dane mówią o kilkuset złotych za lokal lub mieszkanie, o około 1500 zł za domek jednorodzinny oraz kilku tysiącach złotych w przypadku budynków o dużej powierzchni użytkowej. Jednak ostateczne ceny zweryfikują rynkowe mechanizmy popytu i podaży.


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org