Jesteś w: Strona główna >>


VIII Warszawska Konferencja Uczestników Rynku Nieruchomości

12 grudnia br. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński spotkał się z reprezentantami środowisk pośredników, zarządców i rzeczoznawców działających na rynku nieruchomości, a także deweloperów, inwestorów, prawników, ekonomistów oraz instytucji finansowych i ubezpieczeniowych z nim związanych.

Dyskusja podczas spotkania toczyła się głównie wokół tematów dotyczących zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz w Prawie budowlanym. W tym ujęciu poruszano kwestie własności i zagospodarowania przestrzennego, nawiązując m.in. do nadchodzących Mistrzostw Europy w piłce nożnej - Euro 2012.


Zwracając się do uczestników spotkania Podsekretarz Stanu Olgierd Dziekoński przypomniał, ze polityka miejska zawiera w sobie również element zdolności reagowania na zmiany, w czym mieści się umiejętność znajdowania nowych formuł zarządzania nieruchomościami. W Polsce mamy 880 miast, wobec których można prowadzić policentryczną, konkurencyjną politykę ich rozwoju. Aby jednak był to rozwój zrównoważony i trwały, konieczne jest istnienie równowagi pomiędzy przestrzenią publiczną a prywatną na ich terenie. Nie wyklucza to jednakże prywatnych form własności obszarów, na których realizowane są zadania celu publicznego, takie jak budowa wodociągów, linii i obiektów energetycznych czy urządzeń kanalizacyjnych. Istnieje jednak pewien „deficyt prawny”, jeżeli chodzi o uregulowania dotyczące podmiotów realizujących inwestycje celu publicznego, zwłaszcza w sprawach wywłaszczeń gruntów pod te cele. Innym elementem tego samego zagadnienia jest brak studiów uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego w gminach. Na tych sprawach koncentruje się główny wysiłek legislacyjny ujęty w rządowej wersji Ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Rola miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest bowiem tylko jednym z elementów polityki przestrzennej gminy – powiedział O. Dziekoński. Zwrócił tez uwagę na rangę kwestii ochrony środowiska, które zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, zostały ostatnio ujęte w krajowym porządku prawnym, poprzez wymóg sporządzania oceny oddziaływania planowanych inwestycji na nie.

Źródło:
Tekst i fot: Ministerstwo Infrastruktury


Grzejniki Kuchenne

Sprawdź najnowsze trendy i zobacz na co zwrócić uwagę gdy chcesz kupić grzejniki kuchenne. Grzejniki w kuchni nie tylko spełniają funkcję grzewczą ale również mogą stanowić element dekoracyjny.

Hałas chwilowy

Czy ludność narażona na hałas chwilowy będzie zadowolona - nie wiadomo. Jedno jest pewne - tereny znajdujące się pod wpływem tego rodzaju hałasu będą ulegać degradacji pomimo prawnego stwierdzenia, że jest dobrze.

Multiform Klose

Możliwość tworzenia różnorodnych zestawień mebli to propozycja jaką oferuje nam Kolekcja Mebli Klose.

Brodzik zlicowany

Brodziki licujące z podłożem coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Ich estetyczny wygląd i ciekawe kształty przyciągają wzrok i sprawiają, że łazienki zyskują niepospolity wygląd.

Eliminator brzydkich zapachów

Wychodząc naprzeciw tym potrzebom na rynku pojawiła się marka OUST, która pozwala na skuteczne eliminowanie brzydkich zapachów. Pozostawia świeżość oraz przyjemny, delikatny oryginalny zapach.

Meble do sypialni retro

Każdy z nas odpoczywa dobrze w innych warunkach, a więc nasza sypialnia powinna być miejscem, którego wystrój jest przemyślany tak samo dobrze, jak wnętrze kuchni czy łazienki.

Meble valencia

Absolutny przebój najnowszej kolekcji mebli Gawin, zestaw VALENCIA, przywodzi na myśl spokój i harmonię domowego zacisza, rodzinnych spotkań i zapachu wspólnych posiłków, za którymi podążają czułe słowa towarzyszące chwilom wypoczynku.
Architektura | Budownictwo | Nieruchomości | Meble | Encyklopedia | Reklama

informatorbudowlany.org